Przeskocz do treści

Chill out w biurze Ergonomia w meblach

Właściciele firm coraz częściej dbają nie tylko o modne, ale i przyjazne pracownikom wyposażenie biur. W końcu zrelaksowany pracownik jest dużo bardziej wydajny.

W biurze spędzamy przynajmniej osiem godzin dziennie, siedząc przy komputerze, próbując się skupić i generować przychody pracodawcy. Dlatego tak ważne są warunki pracy: wygodne meble, ciepły wystrój i otaczające nas kolory, które pomagają się skoncentrować, a jednocześnie nie wybijają nas z rytmu pracy.

Ergonomia

Nie Kasia z handlowego czy Piotrek z marketingu, ale biurko i fotel – to nasi dwaj najlepsi przyjaciele w pracy. Od nich zależy czy w miarę wygodnie spędzimy jedną trzecią dnia i czy jak już wrócimy do domu, nie będziemy narzekać na bolący kręgosłup i przemęczone oczy.

Jedną z najważniejszych rzeczy w doborze biurka jest możliwość dostosowania jego wysokości do siedzącej przy nim osoby. Tak, żeby ręce swobodnie można było oprzeć na pulpicie. Pomaga to zachować wyprostowaną sylwetkę, bez potrzeby nachylania się nad komputerem czy notatkami. Nie obciążamy więc kręgosłupa. Dobrze jest, żeby rozmiar biurka pomagał w pracy, ograniczał zbędne ruchy i umożliwiał sprawne sięganie po potrzebne dokumenty, itp.

Funkcjonalność

Efektywnej pracy nie sprzyja zagracone i nieuporządkowane biuro. Jednak wiele firm nie dysponuje wielką powierzchnią, na której wszystko miałoby swoje miejsce. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem stają się meble spełniające kilka funkcji jednocześnie.W jaki sposób? Mogą to być duże biurka, przy których siedzi kilku pracowników, a które po zdemontowaniu elementów ozdobnych lub rozłożeniu blatu stają się stołem konferencyjnym. Taki mebel jest nie tylko funkcjonalny, ale sprzyja pracy zespołowej i komunikacji między pracownikami. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest system pracowniczy City.

Innym przykładem są chociażby szafki biurowe, które mogą być półkami na segregatory lub zamykanym kontenerem pod biurko.

Jaki kolor na dobry humor?

Nie od dzisiaj wiadomo, że kolorystyka wnętrza ma wpływ na nastrój osób znajdujących się w nim. Kolor szary zdecydowanie odbiera energię. Na nasze szczęście bezbarwne i wytwarzające raczej pustkę w głowie niż stymulujące do kreatywnej pracy biura odchodzą w zapomnienie, a wszystkie barwy są dozwolone: głęboka czerwień, soczysta zieleń czy pomarańcz. Kolorowe mogą być biurka, dodatki, szafki, fotele czy nawet pufy, które do tej pory były zarezerwowane dla przestrzeni mieszkalnych. Barwy uspokajające: zielony (ale nie brudna zieleń), niebieski (ale nie granatowy). Czerwony, żółty i pomarańczowy to kolory dodające energii. Duży wpływ na kolory w biurze ma także oświetlenie pomieszczenia.

Prawdziwym hitem jest też biel, która wcale nie musi być nudna i jednocześnie ma wiele zalet: optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej świeżości. Najlepiej połączyć ją z kolorowymi dodatkami, jak choćby krzesłami czy dywanem. Dzięki temu wnętrze staje się bardziej wyraziste i nabiera stylu.

Ludzie coraz więcej czasu spędzają w pracy, kolorystyka biura powinna więc zachęcać ich do tego i pozytywnie nastrajać. Barwy muszą też rozjaśniać pomieszczenie.  Świetnie nadają się do tego kolory lata, takie jak pomarańcz, żółć, zieleń – mówi włoski architekt, Simone Bernocchi.

Chill Out

Niektórzy pracodawcy w dbałości o pracowników idą jeszcze dalej, przygotowując specjalne strefy chill out. To wydzielone miejsce w firmie, w którym pracownicy mogą nie tylko zjeść śniadanie, napić się kawy, ale także popracować siedząc na wygodnej kanapie lub po prostu porozmawiać. Z wyglądu najczęściej przypomina domowy salon z wygodnymi kanapami i stołem. Może to też być niewielka wydzielona kabina ze stołem i krzesłem czy chociażby przymocowany do ściany stół, przy którym się stoi. Coraz więcej firm wprowadza to rozwiązanie, zyskując nie tylko wizerunek firmy przyjaznej pracownikom, ale i efektywniejszy, bo zrelaksowany personel.

Chill out to nie rozpieszczaniem pracownika a inwestowanie w przyszłość. Kąciki z miękkimi meblami są już na porządku dziennym na Zachodzie, a zaczynają się już pojawiać w Polsce.